Prawo własności przemysłowej
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować

Czym jest prawo własności przemysłowej?

Po pierwsze, prawo własności przemysłowej to tytuł ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku normującej prawo własności przemysłowej. Po drugie, jest dziedziną prawa zajmującą się wynalazkami, wzorami użytkowymi, jak i przemysłowymi, znakami towarowymi, oznaczeniami geograficznymi, a także topografiami układów scalonych.

Gdzie można dokonać rejestracji prawa własności przemysłowej?

Organ właściwy, który zajmuje się między innymi sprawami związanymi z prawem własności przemysłowej, to Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym istnieje możliwość rejestrowania prawa własności przemysłowej poza Polską. To znaczy, że rejestracja odbywa się w innym kraju, bądź na poziomie międzynarodowym. W tym ostatnim przypadku rejestracji dokonuje się w międzynarodowych „urzędach patentowych”, takich, jak na przykład Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO), czy Europejski Urząd Patentowy (EPO). Te dwa urzędy mają największe zainteresowanie wśród polskich przedsiębiorców. Rejestracji prawa własności przemysłowej można również dokonać w Afrykańskiej Regionalnej Organizacji Własności Intelektualnej (ARIPO), Afrykańskiej Organizacji Własności Intelektualnej (OAPI), a także w Eurazjatyckiej Organizacji Patentowej (EAPO).

Co można otrzymać w wyniku rejestracji prawa własności przemysłowej?

W zależności od konkretnego prawa, w wyniku rejestracji prawa własności przemysłowego poprzez naszą kancelarię w Łodzi, można otrzymać patent, prawo z rejestracji lub prawo ochronne. Patentów udziela się na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy, a także nadają się do stosowania przemysłowego, bez względu na dziedzinę. Prawem ochronnym na wzór użytkowy jest prawo do wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego przez określony czas, natomiast prawo ochronne na znak towarowy pozwala na wyłączne jego używanie w sposób zarobkowy lub zawodowy. Przez uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub topografii układu scalonego uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania ze wzoru przemysłowego lub topografii w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również:

 

Zaufali nam
Często zadawane pytania

Kancelaria radców prawnych Sobczak-Maciejewska-Zając oferuje kompleksową obsługę w zakresie prawa własności przemysłowej i jego ochrony.

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu