Sprawy o plagiat
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować

Czym jest plagiat?

Plagiatem nazywa się przede wszystkim zagadnienie z zakresu prawa autorskiego i oznacza skopiowanie utworu, części utworu lub jego artystycznego wykonania. Narusza on prawa autorskie osobiste i polega na traktowaniu dzieła innej osoby jako pochodzącego od siebie, wprowadzeniu w błąd co do autorstwa utworu, a także wykorzystanie cudzego pomysłu. „Różnica pomiędzy przywłaszczeniem autorstwa a wprowadzeniem w błąd co do autorstwa polega na tym, że w pierwszym przypadku sprawca wskazuje na swoją osobę jako twórcę dzieła, w drugiej zaś sytuacji wprowadzający w błąd co do autorstwa zazwyczaj nie będzie osobą nieprawidłowo wskazywaną jako autor utworu” (Art.115 prawa autorskiego). Utworem splagiatowanym może być na przykład obraz, zdjęcie, ścieżka muzyczna, praca dyplomowa.

Plagiat występuje w dwóch rodzajach, jawnym i ukrytym. W przypadku plagiatu jawnego mamy do czynienia ze skopiowaniem całości lub części utworu, natomiast plagiat ukryty ma miejsce, gdy przejmuje się fragmenty cudzego utworu i jego opracowanie, tłumaczenie.

Czym plagiat nie jest?

Za plagiat uważa się jedynie nieinformowanie o istotnych zapożyczeniach. Jeżeli zatem podobieństwa pomiędzy utworami sprowadzają się jedynie do sięgania po analogiczne materiały źródłowe, to wtedy nie ma mowy o plagiacie. Chodzi o takie materiały, jakimi są na przykład źródłowe teksty historyczne.

Odpowiedzialność przewidziana za plagiat.

Nie ma wątpliwości co do tego, że plagiat to przestępstwo podlegające karze. W przypadku przywłaszczenia sobie utworu lub wprowadzenia w błąd co do autorstwa utworu, jego części lub jego wykonania artystycznego, zgodnie z art. 115 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 1 miesiąca do 3 lat.

Plagiat stanowi naruszenie dóbr osobistych autora, więc w związku z tym można zastosować również przepisy prawa cywilnego. W praktyce oznacza to złożenie przez pokrzywdzonego albo prokuratora wniosku o orzeczenie obowiązku naprawy szkody lub zapłaty zadośćuczynienia, czyli zapłaty określonej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu