Rejestracja wzoru przemysłowego
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować

Czym jest wzór przemysłowy?

Zanim omówione zostaną możliwości rejestracji wzoru przemysłowego, warto określić, czym wzór przemysłowy jest. Według definicji z art. 102 Ustawy PWP wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wzór przemysłowy może być zaprezentowany jako produkt dwuwymiarowy, taki jak na przykład logo lub ornamentacja, albo jako przedmiot przestrzenny, na przykład fotel lub torebka.

Czym jest wytwór?

Wytworem przemysłowym nazywa się każdy przedmiot, wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych. Również za wytwór przemysłowy uważa się: przedmiot, składający się z wielu wymiennych części składowych, umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie, czyli tak zwany wytwór złożony (na przykład rower); część składową, jeżeli po jej włączeniu do wytworu złożonego pozostaje widoczna w trakcie jego zwykłego używania, przez które rozumie się każde używanie, z wyłączeniem konserwacji, obsługi lub naprawy. Także wytworem przemysłowym jest jego część składowa, jeżeli może być przedmiotem samodzielnego obrotu.

W jaki sposób rejestruje się wzór przemysłowy? 

Zgłoszenie wzoru przemysłowego można złożyć w Urzędzie Patentowym osobiście, a także przez określonego pełnomocnika (na przykład rzecznika patentowego, adwokata lub radcy prawnego). W razie braku możliwości osobistego złożenia zgłoszenia można je przesłać pocztą tradycyjną, za pomocą faksu lub przez Platformę Usług Elektronicznych Urzędu Patentowego (PUEUP).

Zgłoszenie powinno zawierać głównie dane zgłaszającego lub jego pełnomocnika, w przypadku działania zgłaszającego przez pełnomocnika, określenie przedmiotu zgłoszenia oraz wniosek o udzielenie prawa z rejestracji, a także ilustrację wzoru przemysłowego, na przykład rysunek, fotografia, próbka materiału włókienniczego. W jednym zgłoszeniu wzoru przemysłowego zawarte mogą być różne odmiany tego wzoru, czyli odrębne postacie wytworu, mające wspólne cechy istotne.

Jeżeli zgłoszenie wzoru przemysłowego jest prawidłowe, wydaje się decyzję warunkową o udzieleniu prawa z rejestracji. Decyzję wydaje Urząd Patentowy RP.

Zaufali nam
Często zadawane pytania

Szukasz informacji z zakresu rejestracji wzoru przemysłowego? Zapoznaj się z odpowiedziami na pytania, które często zadają Klienci naszej Kancelarii. Jeśli nadal masz wątpliwości, zapraszamy do osobistego kontaktu z nami.

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu