Nieruchomości
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować
Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Nieruchomości i służebności

Chcesz sprzedać bądź kupić nieruchomość? A może na Twojej nieruchomości usytuowany jest słup energetyczny lub inne urządzenie przesyłowe? Nasza Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne w sprawach dotyczących nieruchomości oraz służebności. Cechuje nas wieloletnie doświadczenie i rzetelne podejście do każdej kwestii prawnej. Gwarantujemy indywidualny kontakt z każdym Klientem oraz dbałość o szybkie rozwiązanie każdej sprawy. 

  • Sprzedaż nieruchomości
  • Kupno nieruchomości
  • Użytkowanie nieruchomości
  • Służebność na nieruchomości
  • Zastaw
  • Hipoteka
  • Zasiedzenie

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Masz wątpliwości dotyczące kwestii związanych z nieruchomościami bądź służebnościami? Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych Klientów pytania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami osobiście.

Umowa sprzedaży nieruchomości wymaga szczególnej formy – musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W innym przypadku umowa taka będzie nieważna. Ponadto umowa taka nie może zostać zawarta z zastrzeżeniem terminu ani warunku. Porad prawnych w zakresie treści oraz formy umowy udzielą prawnicy z naszej Kancelarii w Łodzi.

Służebność przesyłu polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Urządzenia przesyłowe to urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne. Gdy służebność przesyłu wygaśnie, przedsiębiorca ma obowiązek usunięcia tych urządzeń, jeśli utrudniają korzystanie z nieruchomości. Gdyby jednak powodowało to nadmierne trudności lub koszty, wówczas jest on zobowiązany do naprawienia wynikłej z tego tytułu szkody. 

Służebność drogi koniecznej polega na tym, że na nieruchomości służebnej ustanawia się drogę, którą może poruszać się właściciel nieruchomości władnącej. Służebność ta ustanawiana jest umownie bądź w drodze orzeczenia sądu wtedy, gdy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich.

Służebność może zostać zniesiona w sposób umowny – strony mogą zawrzeć między sobą umowę o zniesienie służebności. Służebności można również się zrzec. Wygaśnięcie służebności może nastąpić także w drodze orzeczenia sądowego. Ciekawym sposobem wygaśnięcia służebności jest tzw. odzwyczajenie – służebność wygasa, jeśli nie wykonujemy jej przez co najmniej 10 lat. 

Zasiedzenie to jeden ze sposobów nabycia własności nieruchomości. Aby nabyć własność nieruchomości przez zasiedzenie konieczne jest spełnienie trzech przesłanek. Po pierwsze, należy posiadać rzecz samoistnie (czyli trzeba władać rzeczą tak, jakbyśmy byli jej właścicielami). Po drugie, posiadanie musi być ciągłe (czyli niczym nieprzerwane). Po trzecie, posiadanie musi trwać przez ustalony okres czasu. W przypadku nieruchomości jest to 20 lub 30 lat, w zależności od tego, czy jest się posiadaczem w dobrej czy w złej wierze. 

Posiadacz w złej wierze to taki, który zdaje sobie sprawę, że nie jest właścicielem nieruchomości, albo taki, który nie dołożył należytej staranności, aby dowiedzieć się, kto jest prawdziwym właścicielem. Posiadaczem w dobrej wierze natomiast jest ten, kto jest przekonany, że własność nieruchomości prawnie mu przysługuje (i jest to obiektywnie usprawiedliwione okolicznościami).

Bieg terminu zasiedzenia zawsze przerywa powództwo o zwrot nieruchomości wytoczone przez jej właściciela. Wówczas nie mamy spełnionej przesłanki ciągłości posiadania. 

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu