Odwołania od decyzji ZUS i KRUS
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować
Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Odwołania od decyzji ZUS i KRUS

Jesteś niezadowolony z decyzji wydanej w Twojej sprawie przez ZUS lub KRUS? W naszej Kancelarii w Łodzi świadczymy kompleksowe usługi prawne dotyczące tego typu kwestii.  Zapewniamy profesjonalne i indywidualne podejście do sprawy każdego Klienta, dbając jednocześnie o łagodny i szybki jej przebieg. 

  • Odwołania od decyzji ZUS
  • Odwołania od decyzji KRUS

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Masz wątpliwości dotyczące kwestii odwołań od decyzji ZUS lub KRUS? Zapoznaj się z odpowiedziami na pytania, które najczęściej zadawane są przez Klientów naszej Kancelarii. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, zapraszamy do osobistego kontaktu.

Odwołanie od decyzji ZUS możemy wnieść zawsze wtedy, gdy jesteśmy niezadowoleni z treści decyzji wydanej w naszej sprawie. Odwołanie można wnieść również wówczas, gdy ZUS nie wyda decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia. Odwołanie wnosimy do właściwego sądu (wydział pracy i ubezpieczeń społecznych), ale za pośrednictwem ZUS. Odwołanie można wnieść na piśmie, albo ustnie do protokołu. 

Na wniesienie odwołania od decyzji ZUS mamy miesiąc. Termin ten liczony jest od dnia, w którym doręczono nam decyzję. 

W odwołaniu należy oznaczyć decyzję, od której się odwołujemy oraz zwięźle przedstawić swoje zarzuty wobec tej decyzji. Niezbędne jest również złożenie własnoręcznego podpisu.  Radca prawny lub adwokat z naszej Kancelarii pomoże w odpowiednim sformułowaniu odwołania oraz nadaniu mu prawidłowego biegu.

ZUS po zapoznaniu się z odwołaniem może postąpić dwojako. Może uznać, że odwołanie jest zasadne, a w związku z tym zmienić zaskarżoną decyzję, albo całkowicie ją uchylić. Jeśli jednak ZUS uzna, że odwołanie nie jest zasadne, przekaże sprawę do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Na podjęcie decyzji ZUS ma 30 dni od dnia, w którym doręczono mu odwołanie. 

Może zdarzyć się tak, że sąd pracy i ubezpieczeń społecznych wyda orzeczenie, z którym się nie zgadzamy. Nie jest to jednak koniec drogi odwoławczej. Od wyroku sądu możemy bowiem wnieść apelację do sądu II instancji. Gdy sąd II instancji również wyda wyrok niezgodny z naszymi oczekiwaniami, pozostaje nam wniesienie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Co do zasady przysługuje ona jednak tylko wtedy, gdy wartość przedmiotu zaskarżenia w sprawie wynosi nie mniej niż 10 tysięcy złotych. Od tej zasady są pewne wyjątki – skarga kasacyjna będzie przysługiwać niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach o przyznanie i o wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego.

Odwołanie od decyzji KRUS wnosimy na podobnych zasadach, jak odwołanie od decyzji ZUS. Wnosimy je za pośrednictwem organu rejonowego KRUS, który wydał decyzję. Odwołanie może być wniesione na piśmie bądź ustnie do protokołu. Powinno zawierać takie same elementy, co odwołanie od decyzji ZUS. Na dalszych etapach również przysługuje apelacja oraz skarga kasacyjna. 

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu