Prawo spadkowe
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować
Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Prawo spadkowe Łódź

Chcesz przyjąć spadek, lecz nie odpowiadać za długi spadkowe? A może odwołać sporządzony testament? Prawo spadkowe to dziedzina, w której prawnicy z naszej Kancelarii mają szczególnie bogate doświadczenie. Zawsze dążymy do szybkiego i łagodnego rozwiązania każdej sprawy, mając jednocześnie na uwadze dbałość o każdy szczegół.

  • Sprawy spadkowe
  • Przyjęcie i odrzucenie spadku
  • Dział majątku spadkowego
  • Zachowek
  • Wydziedziczenie

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Masz wątpliwości dotyczące kwestii z zakresu prawa spadkowego? Zapoznaj się z odpowiedziami na pytania, które często zadają Klienci naszej Kancelarii. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, zapraszamy do osobistego kontaktu.

Jeśli nie chcemy odpowiadać za długi spadkowe i nie zależy nam na przyjęciu spadku, możemy odrzucić spadek w całości. Wówczas nie uzyskamy żadnych korzyści, ale również nie będziemy odpowiedzialni za długi. Jeśli jednak chcemy przyjąć spadek, lecz nie odpowiadać za długi spadkowe, możemy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas będziemy odpowiadać za długi spadkowe, ale tylko do wysokości aktywów spadkowych. W praktyce oznacza to, że nie będziemy musieli spłacać długów spadkowych z własnego majątku. 

Odrzucić lub przyjąć spadek można w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swojego powołania do spadku. Jeśli nie złożymy żadnego oświadczenia w tym czasie, przyjmuje się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. W uzasadnionych okolicznościach termin na odrzucenie lub przyjęcie spadku może zostać przywrócony. 

Podział majątku spadkowego może być dokonany przed sądem, albo w drodze umowy. Mówimy więc odpowiednio o sądowym trybie podziału majątku spadkowego oraz o trybie umownym. Umowę o dział spadku powinni zawrzeć między sobą wszyscy współspadkobiercy. Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa ta powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. 

Zachowek pozwala na to, by osoba, która została pominięta w testamencie, uzyskała jednak pewną część spadku. Uprawnieni do zachowku są zstępni spadkodawcy (np. jego dzieci), jego małżonek bądź jego rodzice. Są oni uprawnieni tylko wtedy, jeżeli dziedziczyliby ustawowo.

Wydziedziczenie to pozbawienie osoby uprawnionej należnego jej zachowku. Wydziedziczenie może nastąpić tylko w ważnym testamencie. Jeżeli więc okazałoby się, że sporządzony testament nie jest ważny w całości, wówczas wydziedziczenie również nie będzie wywoływać skutków prawnych. W testamencie należy podać wyraźnie przyczynę wydziedziczenia,  która musi być zgodna prawdą. W Kodeksie cywilnym znajdziemy zamknięty katalog takich przyczyn. Wynika z niego, że wydziedziczyć można spadkobiercę, który wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub jeśli dopuścił się on względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci (stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu), a także wtedy, gdy spadkobierca uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie można spróbować podważyć na kilka sposobów. Można podnosić zarzut, że cały testament, w którym dokonano wydziedziczenia, jest nieważny. Można także zarzucić, że przyczyna wydziedziczenia jest niezgodna z prawdą. Wydziedziczenie jest nieważne również wtedy, gdy spadkodawca nie podał przyczyny wydziedziczenia. Co ciekawe, jeśli spadkodawca nam przebaczył i udowodnimy to, wówczas będzie nam się należał zachowek. W kwestii ewentualnego podważenia wydziedziczenia pomocy prawnej udzieli radca prawny lub adwokat z naszej Kancelarii w Łodzi

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu