Przyjęcie i odrzucenie spadku
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować
Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Przyjęcie i odrzucenie spadku

Nie chcesz odpowiadać za długi spadkowe? A może chcesz odrzucić pozostawiony Ci spadek, ale nie wiesz w jaki sposób? Nasza Kancelaria oferuje profesjonalną pomoc prawną w sprawach dotyczących przyjęcia oraz odrzucenia spadku. Indywidualnie podchodzimy do każdego Klienta, starając się o pomyślne oraz jak najszybsze rozwiązanie sprawy. Sprawy spadkowe są przez nas prowadzone z zachowaniem szczególnej delikatności. 

  • Przyjęcie spadku
  • Odrzucenie spadku

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Masz wątpliwości, dotyczące kwestii przyjęcia bądź odrzucenia spadku? Poszukaj odpowiedzi wśród najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań. Jeśli wśród nich nie znajdziesz satysfakcjonujących Cię informacji, napisz do nas osobiście, aby otrzymać bardziej szczegółowe wskazówki.

Często zdarza się tak, że zmarły pozostawia spadek, na który składają się ogromne długi. Nie oznacza to jednak, że spadkobierca w każdym przypadku będzie musiał te zobowiązania realizować samodzielnie. Może bowiem przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza albo odrzucić spadek.

Odrzucenie spadku odbywa się poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia. Powinno ono być złożone przed notariuszem albo przed odpowiednim sądem rejonowym. Jest to sąd rejonowy właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. W Łodzi będzie to Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia bądź dla Łodzi-Widzewa. W sporządzeniu odpowiedniego oświadczenia i nadaniu mu prawidłowego biegu pomoże radca prawny lub adwokat z naszej Kancelarii.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to nic innego, jak przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. Oznacza to, że spadkobierca nie będzie musiał zapłacić wierzycielom spadkodawcy nic ponad to, co otrzymał w spadku. A więc długi zostaną spłacone z aktywów spadku, natomiast majątek osobisty spadkobiercy nie zostanie naruszony. Czasem jednak może być to bardziej skomplikowane – np. wtedy gdy aktywów spadkowych nie da się spieniężyć.

Proste przyjęcie spadku również wymaga złożenia odpowiedniego oświadczenia. Przyjęcie spadku wprost oznacza przyjęcie go bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Może się bowiem okazać, że aktywa spadkowe będą znacznie mniejsze niż pasywa (czyli długi spadkodawcy). Jeśli spadkobierca przyjmie spadek wprost, będzie musiał spłacać długi, nawet jeśli na ich uiszczenie nie wystarczą środki ze spadku. 

Odrzucenie bądź przyjęcie spadku powinno mieć miejsce w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swojego powołania do spadku. Może to być np. dzień, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Ważne jest to, że termin liczony jest indywidualnie dla każdego spadkobiercy. 

Jeśli nie złożymy oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku w terminie, spadek zostanie uznany za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. W niektórych sytuacjach można wnosić o przywrócenie terminu – pomogą w tym prawnicy z naszej Kancelarii. 

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu