Scheda spadkowa
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować

W przepisach prawnych definicja „schedy spadkowej” jako taka nie została zapisana. Zwyczajowo pojęciem schedy spadkowej określa się majątek, który spadkodawca pozostawił po sobie w momencie śmierci (także długi!) oraz to, co w formie darowizny rozdysponował na rzecz zstępnych lub małżonka (o ile w umowie darowizny nie ma nie ma wyłączenia).

Scheda spadkowa jest brana pod uwagę przy podziale spadku oraz przy obliczaniu zachowku - ma ona na celu równe potraktowanie wszystkich spadkobierców (zstępnych zmarłego - dzieci, wnuki itd. lub zstępnych łącznie z małżonkiem; w niektórych przypadkach również innych członków rodziny – rodziców, dziadków, rodzeństwo itp.). Kluczową sprawą zatem jest ustalenie masy spadkowej, czyli sumy sched spadkowych (także w przypadku, gdy wydaje nam się, że spadkodawca nie pozostawił żadnego majątku).

Ustalanie masy spadkowej w dużym uproszczeniu wygląda następująco: wartość darowizn (wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania z uwzględnieniem cen z dnia rozliczenia) lub zapisów windykacyjnych (wartość z chwili otwarcia spadku) podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców. Następnie obliczana jest scheda spadkowa każdego z tych spadkobierców i każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny lub zapisu windykacyjnego podlegających zaliczeniu. W trakcie sądowego działu spadku musi zostać zgłoszony wniosek o zaliczenie darowizn na poczet sched spadkowych.

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu