Sprawy spadkowe
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować
Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Sprawy spadkowe Łódź

Bliska osoba pozostawiła Ci spadek, ale nie chcesz odpowiadać za długi? A może chcesz zrzec się dziedziczenia po kimś? W naszej Kancelarii uzyskasz profesjonalną pomoc prawną w sprawach spadkowych. Gwarantujemy delikatne i indywidualne podejście do każdego Klienta, a także możliwie jak najszybsze rozwiązanie sprawy. 

  • Dziedziczenie ustawowe
  • Dziedziczenie testamentowe
  • Stwierdzenie nabycia spadku
  • Zrzeczenie się dziedziczenia
  • Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Sprawy spadkowe dostarczają Ci dużo wątpliwości? Zapoznaj się z odpowiedziami na pytania, które często zadają Klienci naszej Kancelarii. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, skontaktuj się z nami osobiście.

Ustawowy porządek dziedziczenia to, jak sama nazwa wskazuje, kolejność dziedziczenia ustalona z góry przez ustawodawcę. Dziedziczenie ustawowe wchodzi w grę, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu, ale także wtedy, gdy spadkobiercy wskazani w testamencie nie mogą bądź nie chcą dziedziczyć spadku. W pierwszej kolejności ustawowo dziedziczą dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w równych częściach, ale małżonek nigdy nie może otrzymać mniej niż 1/4 całości spadku. 

Ważny testament może sporządzić tylko osoba, która w chwili jego sporządzenia posiada pełną zdolność do czynności prawnych (a więc osoba ubezwłasnowolniona lub niepełnoletnia nie może sporządzić ważnego testamentu). Testament będzie nieważny m.in. jeśli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome lub swobodne podjęcie decyzji, a także wtedy, gdy został sporządzony pod wpływem groźby. Testament będzie nieważny również wtedy, gdy został sporządzony pod wpływem błędu (gdyby spadkodawca nie był w błędzie, nie sporządziłby testamentu o takiej treści). 

Przedmiotem zrzeczenia się dziedziczenia może być tylko dziedziczenie ustawowe. Zrzec się dziedziczenia można poprzez zawarcie odpowiedniej umowy. Powinna to być umowa zawarta pomiędzy spadkodawcą, a osobą, która chce zrzec się dziedziczenia po tym konkretnym spadkodawcy. Umowa ta powinna mieć formę aktu notarialnego – w przeciwnym razie będzie nieważna. Warto pamiętać, że zrzeczenie się dziedziczenia rozciąga się również na zstępnych osoby zrzekającej się (chyba, że strony zastrzegły w umowie, że będzie inaczej). Oznacza to, że jeśli np. syn zrzekł się dziedziczenia po swoim ojcu, wówczas po dziadku nie będą dziedziczyć wnuki, prawnuki itd. 

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia jest możliwe i następuje na mocy orzeczenia sądowego. Małżonek nie będzie dziedziczył po swoim zmarłym małżonku (spadkodawcy), jeśli spadkodawca ten za życia wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy drugiego małżonka (ale tylko wtedy, gdy było to uzasadnione żądanie). Z żądaniem o wyłączenie małżonka od dziedziczenia może wystąpić każdy spadkobierca ustawowy, który dziedziczyłby razem z małżonkiem. Prawnicy z naszej Kancelarii w Łodzi udzielają w tym zakresie profesjonalnej pomocy prawnej.

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu