Wydziedziczenie
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować
Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Wydziedziczenie

Zostałeś wydziedziczony, ale uważasz, że zachowek wciąż Ci się należy? W naszej Kancelarii w Łodzi świadczymy usługi prawne dotyczące spraw spadkowych, w tym kwestii wydziedziczenia. Dbamy o łagodne i szybkie rozwiązanie każdej sprawy. Gwarantujemy pełen profesjonalizm i indywidualne podejście do każdego Klienta. 

  • Wydziedziczenie
  • Podważenie wydziedziczenia

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Nasuwają Ci się pytania w związku z kwestią wydziedziczenia? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów naszej Kancelarii pytania. Zapraszamy do osobistego kontaktu, jeśli nadal masz wątpliwości.

Wydziedziczenie to pozbawienie osoby uprawnionej prawa do należnego jej zachowku. Zachowek to natomiast instytucja, która pozwala na uzyskanie pewnej części spadku przez uprawnioną do tego osobę, mimo że została ona pominięta w testamencie. Do zachowku uprawnieni są zstępni spadkodawcy, jego małżonek oraz rodzice spadkodawcy (lecz wszyscy tylko wtedy, gdy dziedziczyliby z ustawy). A więc osoba wydziedziczona nie ma prawa do otrzymania zachowku.

Wydziedziczenie może mieć miejsce tylko w testamencie. Ważne jest także to, że musi to być ważny testament. Jeśli testament okaże się być nieważny w całości, wówczas wydziedziczenie również będzie nieważne – czyli nie wywoła żadnych skutków. Gdy chcemy kogoś wydziedziczyć, musimy w testamencie wskazać dokładnie i wyraźnie przyczynę wydziedziczenia. Nie może być to jednak jakakolwiek przyczyna, ale jedna z tych, które wskazane zostały przez ustawodawcę. Co ważne, przyczyna ta musi być prawdziwa. Nie powinniśmy więc podawać nieprawdziwej podstawy wydziedziczenia – osoba wydziedziczona może bowiem ją podważyć, a wówczas wydziedziczenie nie będzie skuteczne. 

Kodeks cywilny wymienia okoliczności, które mogą być podstawą wydziedziczenia. Osoba uprawniona do zachowku może zostać wydziedziczona, jeśli wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, a także wtedy gdy uprawniony do zachowku dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci, bądź wtedy, gdy osoba ta uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie można podważyć, a w ten sposób sprawić, że nie wywoła ono żadnych skutków prawnych. Dobry adwokat od spraw spadkowych lub radca prawny z naszej Kancelarii udzieli fachowej pomocy prawnej w kwestii podważenia wydziedziczenia. Jeśli zostaliśmy wydziedziczeni, mamy kilka sposobów na to, aby jednak zachowek otrzymać. Po pierwsze, możemy podważyć ważność całego testamentu, w którym zostaliśmy wydziedziczeni. Po drugie, możemy stwierdzić, że spadkodawca w testamencie nie podał przyczyny wydziedziczenia, bądź nie doprecyzował jej odpowiednio, albo też że przyczyna podana przez spadkodawcę była nieprawdziwa. Trzeci sposób to udowodnienie, że spadkodawca nam przebaczył.

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu