Zachowek
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować
Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Zachowek Łódź

Bardzo często się zdarza, że zawiłe losy ludzkie i skomplikowane sytuacje rodzinne prowadzą do tego, że spadkodawca, który za życia dowolnie dysponował swoim majątkiem, zostawia testament, w którym któregoś z członków rodziny pomija, wydziedzicza, powierza cały spadek komuś spoza rodziny lub jeszcze za życia przekazuje w formie darowizny nieruchomości i cenne przedmioty. Wola spadkodawcy nie jest jednak ostateczna - uprawnionemu spadkobiercy należy się zachowek.

Zachowek, instytucja prawa spadkowego uregulowana przez Kodeks cywilny, ma na celu ochronę najbliżej spokrewnionych ze spadkodawcą osób. Suma pieniężna stanowiąca ułamek wartości udziału spadkowego, jaki by jej przysługiwał przy dziedziczeniu ustawowym, w pierwszej kolejności należy się dzieciom oraz małżonkowi spadkodawcy, w drugiej - wnukom (o ile jego rodzic nie odrzucił spadku lub nie został uznany za osobę niegodną dziedziczenia), a na końcu rodzicom.

 

Komu zachowek się nie należy?

Instytucja zachowku nie ma zastosowania, gdy spadkodawca pozostawił testament, w którym wydziedziczył daną osobę za:

  • uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
  • umyślne narażenie życia, zdrowia, wolności, czci spadkodawcy lub jednej z najbliższych mu osób,
  • uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

 

Roszczenie o zachowek łódź powstaje już w chwili śmieci spadkodawcy i należy do długów spadkowych. Przedawnia się ono po 5 latach, a termin liczy się od otwarcia spadku lub otwarcia i ogłoszenia testamentu.

Sprawy spadkowe przeważnie są sprawami spornymi, dlatego jeśli chodzi o zachowek prawnik łódź ma niełatwe zadanie - musi m.in. sprawdzić zasadność wydziedziczenia (spadkobierca może podważyć w sądzie ten fakt, np. podając, że spadkodawca jej wybaczył), ustalić wartość majątku spadkowego (czasem obdarowani próbują ją zaniżyć) oraz wysokość zachowku. Warto pamiętać, że zachowek po rodzicach łódź uznawany jest za spadek, co oznacza, że gdy wartość nabytych rzeczy przewyższa kwotę wolną od podatku, należy zapłacić za niego podatek.

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Masz wątpliwości dotyczące kwestii zachowku? Być może znajdziesz potrzebne Ci informacje wśród odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez naszych Klientów. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, odezwij się do nas osobiście.

Instytucja zachowku pozwala na uzyskanie pewnej części spadku przez osoby, które zostały pominięte przez spadkodawcę w testamencie. Osoba uprawniona do zachowku w odpowiednim terminie powinna złożyć pozew o zachowek do właściwego sądu. Prawnicy w naszej Kancelarii w Łodzi pomogą w profesjonalnym sformułowaniu pisma oraz w złożeniu go w odpowiednim miejscu.  

Do zachowku uprawnieni są zstępni spadkodawcy (czyli np. jego dzieci, wnuki), małżonek spadkodawcy oraz rodzice spadkodawcy. Ważne jest jednak to, że zachowek należy się tym osobom tylko wtedy, gdy byliby oni powołani do dziedziczenia ustawowego. Grono osób uprawnionych do zachowku jest więc stosunkowo wąskie – znacznie węższe niż osób uprawnionych do dziedziczenia ustawowego. 

Do zachowku nigdy nie będą uprawnione osoby niegodne dziedziczenia, osoby, które spadek odrzuciły, osoby, które zrzekły się dziedziczenia, a także małżonek, który został wyłączony od dziedziczenia. Te osoby bowiem nigdy nie dziedziczyłyby ustawowo, a więc nie mogą być uprawnione do zachowku.

Spadek nie będzie dziedziczony przez osobę uznaną za niegodną dziedziczenia. Za niegodnego dziedziczenia można być uznanym przez sąd z kilku powodów, np. wtedy gdy dana osoba dopuściła się umyślnego, ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Uznania danej osoby za niegodną dziedziczenia może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny. Radca prawny lub adwokat z naszej Kancelarii udzieli niezbędnych wskazówek w tej kwestii.

Pozbawienie prawa do zachowku jest możliwe i nosi nazwę wydziedziczenia. Wydziedziczyć kogoś można tylko i wyłącznie w testamencie. Co więcej, musi on być ważnym testamentem. Jeśli więc testament okaże się być nieważny, nieważne będzie także wydziedziczenie. W testamencie należy podać wyraźnie przyczynę wydziedziczenia. Nie może być to jednak jakakolwiek przyczyna. Powody, dla których można kogoś wydziedziczyć określone zostały dokładnie w Kodeksie cywilnym – będzie to np. uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (np. niepłacenie alimentów, do których dana osoba jest zobowiązana).

Roszczenie uprawnionego do zachowku przedawnia się z upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu. Oznacza to, że po upływie tego terminu osoba ta nie będzie mogła skutecznie domagać się zachowku.

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu