Współwłasność
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować
Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Współwłasność

Jesteś współwłaścicielem nieruchomości? A może chcesz współwłasność znieść? Nasza Kancelaria prawna świadczy profesjonalne usługi w tego typu sprawach. Nasi prawnicy posiadają bogate doświadczenie oraz indywidualnie podchodzą do problemów każdego Klienta. W każdym przypadku staramy się, aby przebieg sprawy był łagodny i możliwie jak najszybszy.

  • Zniesienie współwłasności w trybie umownym
  • Zniesienie współwłasności w trybie sądowym
  • Sądowe ustanowienie zarządcy dla rzeczy wspólnej

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Potrzebujesz informacji na temat współwłasności? Być może znajdziesz je wśród odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Klientów naszej Kancelarii pytania. Jeśli jednak chcesz uzyskać więcej szczegółów, skontaktuj się z nami osobiście.

Można powiedzieć, że współwłasność to szczególny rodzaj własności. Jest to niepodzielne prawo do jednej rzeczy przysługujące więcej niż jednej osobie. Chodzi tu więc o sytuację, w której prawo własności do jednej rzeczy przysługuje kilku osobom. Aby można było mówić o współwłasności, muszą wystąpić łącznie trzy podstawowe elementy: jedność przedmiotu (jeden przedmiot współwłasności, np. jedna nieruchomość), wielość podmiotów (co najmniej dwóch współwłaścicieli) i niepodzielność wspólnego prawa (wszystkim współwłaścicielom przysługuje prawo własności do jednej rzeczy, ale nikt nie ma wyłącznego prawa do ułamkowej jej części). 

Współwłasność w częściach ułamkowych to jeden z dwóch rodzajów współwłasności. Dotyczy ona najczęściej pojedynczej rzeczy (np. nieruchomości). Jej nazwa wskazuje na to, że udział każdego współwłaściciela we wspólnym prawie wyrażony jest w postaci ułamka. Współwłasność ta może powstać na różne sposoby, np. poprzez dziedziczenie, albo nabycie jednej rzeczy przez kilka osób. 

Istnieje domniemanie, że udziały wszystkich współwłaścicieli są równe. Jednak domniemanie to można obalić poprzez ustalenie dokładnej wielkości udziałów. Najczęściej ich wielkość wynika z samego sposobu powstania współwłasności.

Współwłaściciel ma prawo rozporządzać samodzielnie swoim udziałem. Nie należy tego jednak mylić z rozporządzaniem samym przedmiotem współwłasności. Współwłaściciel może np. zbyć swój udział – wówczas na jego miejscu pojawi się inny współwłaściciel.

Współwłasność łączna to drugi, obok współwłasności w częściach ułamkowych, rodzaj współwłasności. Typowym jej przykładem jest wspólność majątkowa małżeńska. Współwłasność łączna charakteryzuje się tym, że związana jest z konkretnym stosunkiem osobistym (np. właśnie z małżeństwem) lub zobowiązaniowym (np. współwłasność łączna majątku zgromadzonego przez wspólników spółki cywilnej) i zazwyczaj trwa tak długo, jak długo trwa ten stosunek. Dotyczy ona zwykle całej masy majątkowej, a nie pojedynczej rzeczy. Taka współwłasność powstaje z mocy samego prawa. 

Współwłasność w częściach ułamkowych może być zniesiona w jednym z dwóch trybów – w trybie umownym bądź w trybie sądowym. Tryb umowny polega na zawarciu umowy przez wszystkich współwłaścicieli. Forma umowy jest dowolna, choć np. jeśli przedmiotem współwłasności jest nieruchomość, wówczas umowa musi mieć formę aktu notarialnego. O zniesienie współwłasności można wystąpić także do sądu. Prawnicy z naszej Kancelarii w Łodzi udzielą kompleksowej pomocy prawnej w tego typu zagadnieniach.

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu