Zniesienie współwłasności
Sprawdź, co możemy Ci zaoferować

Współwłasność, czyli prawo własności do jednej rzeczy ruchomej, nieruchomości lub innego prawa przysługujące kilku osobom, jednocześnie bywa źródłem konfliktu np. w przypadku chęci sprzedaży przez jednego ze współwłaścicieli, podczas podziału majątku lub rozwodu małżonków.

 

W jaki sposób można znieść współwłasność?

Współwłasność łączną (pomiędzy osobami związanymi określonym stosunkiem osobistym) lub w częściach ułamkowych (rozwiązanie spółki cywilnej, spadek) można znieść w sposób:

  • umowny, gdy wszyscy właściciele rzeczy wyrażają zgodę na sposób podziału i spłaty (w przypadku nieruchomości umowa powinna być sporządzona przez notariusza),
  • sądowny, gdy chociażby jeden współwłaściciel nie wyraża zgody na umowę podziałową.

 

Sądowe zniesienie współwłasności

Wniosek do sądu z dokładnym określeniem rzeczy, której współwłasność ma zostać zniesiona (np. położenie, powierzchnia, części składowe, prawa) związanych z nieruchomością może złożyć każdy ze współwłaścicieli, w tym także spadkobiercy zmarłego współwłaściciela. Jeśli współwłaściciele zgłaszają zgodny projekt zniesienia współwłasności wysokość opłaty sądowej wynosi 300 PLN, w przeciwnym wypadku wysokość opłaty jest stała i wynosi 1000 PLN.

 

W zależności od stosunków osobistych łączących współwłaścicieli postępowanie może być:

  • zwykłym postępowaniem o zniesienie współwłasności,
  • postępowaniem spadkowym,
  • postępowaniem o podział majątku wspólnego małżonków po ustaniu wspólnoty majątkowej małżeńskiej.

 

Kodeks cywilny przewiduje trzy sposoby zniesienia współwłasności:

  • podział fizyczny rzeczy,
  • przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych,
  • sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży.

Wyróżnienia
Często zadawane pytania

Potrzebujesz porady? Umów się na spotkanie!
Zadzwoń

Dlaczego my?

01

Słuchamy i doradzamy

Do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny i z pełnym zaangażowaniem. Zawsze staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie każdej powierzonej nam sprawy. Wszelkie prawne zawiłości tłumaczymy tak, by stały się w pełni jasne i zrozumiałe dla naszych Klientów.

02

Dbamy o naszych Klientów

Naszym priorytetem są potrzeby i oczekiwania Klientów, którzy powierzają nam swoje sprawy. W pełni angażujemy się we wszelkie działania mające na celu ich pomyślne rozwiązanie. Sumiennie wypełniamy swoje obowiązki, podporządkowując strategię działania korzyściom Klienta.

03

Działamy kompleksowo

W naszej pracy chętnie sięgamy po kreatywne rozwiązania – łączymy rzetelną wiedzę z innowacyjnym podejściem do kwestii prawnych. Współpracujemy ponadto z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom sprawne rozwiązanie problemu.

04

Cenne doświadczenie

Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej edukacji oraz pracy w zawodzie. Dzięki temu możemy zaoferować każdemu Klientowi najwłaściwsze rozwiązanie Jego problemu prawnego. Jednocześnie wciąż dbamy o swój rozwój osobisty, poszerzając naszą wiedzę na różnych płaszczyznach. 

Co mówią nasi klienci?

Ostatnio na blogu